Internat

Integralną częścią SOSW w Kole są grupy wychowawcze, na co dzień nazywane Internatem. Internat SOSW w Kole dysponuje siedmioma czteroosobowymi przytulnie urządzonymi salami sypialnymi. Mieszkańcy Internatu mają do swojej dyspozycji dwie świetlice, dwie łazienki, pralnię i kuchnię. Wszystkie pomieszczenia są świeżo wyremontowane, wyposażone w nowe meble i sprzęt.

Dziećmi mieszkającymi w Internacie opiekuje się wykwalifikowana kadra pedagogiczna, zapewniając im całodobową opiekę. Placówka pracuje w systemie następujących po sobie „wyjazdówek” i „niewyjazdówek” – oznacza to, iż raz na dwa tygodnie osoby chętne mogą przebywać w Internacie również w sobotę i niedzielę. Pobyt w Placówce jest bezpłatny, pobierane są jedynie opłaty za wyżywienie. Dzienna stawka żywieniowa wynosi 12 zł (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). W przypadku, gdy rodzice wychowanka Internatu SOSW pobierają zasiłek rodzinny, świadczenie to jest wyższe o 113 zł z tytułu pobierania przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Zalety pobytu dzieci w Internacie SOSW w Kole to m. in.:

- pomoc dzieciom w nauce, stymulowanie ich wszechstronnego rozwoju, umożliwienie osiągnięcia sukcesu na miarę możliwości wychowanków,

- ciekawie zorganizowany czas wolny – wychowankowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w kołach: krawieckim, instrumentalno-muzycznym, praktyczno-technicznym, plastyczno-teatralnym, czytelniczym,

- troska o prawidłowy rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego stylu życia – możliwość korzystania z Pływalni Miejskiej, kręgielni, organizacja bliższych i dalszych wycieczek,

- wdrażanie do samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach życia codziennego,

- wdrażanie do uczestnictwa w kulturze – wyjścia do kina, do biblioteki, udział w różnego rodzaju konkursach itp.

Internat SOSW w Kole jest placówką koedukacyjną, działającą w trakcie roku szkolnego; jest nieczynny w ferie, wakacje, święta i wszystkie dni wolne od nauki. Jego mieszkańcami mogą być wychowankowie wszystkich typów szkół wchodzących w skład SOSW w Kole. Przyjęcia do Internatu SOSW odbywają się przez cały rok szkolny.