Terapia Tomatisa

Terapia Tomatisa to stymulacja neurosensoryczna (audio-psycho-lingwistyczna), która polega na kształtowaniu uwagi słuchowej, czyli świadomego odbierania bodźców dźwiękowych. Wzmacnianie umiejętności aktywnego słuchania przyczynia się do poprawy funkcjonowania w wielu sferach. Metoda Tomatisa znajduje zastosowanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w przypadku takich zaburzeń, jak: kłopoty z koncentracją, zaburzenia mowy, dysleksja, nadpobudliwość psychoruchowa, depresja, narażenie na przewlekły stres.
Czym jest terapia Tomatisa?
Sześćdziesiąt lat temu francuski otolaryngolog, neurolog i foniatra – Alfred Tomatis opracował program stymulacji mózgu. Metoda Tomatisa to terapia edukacyjna wykorzystująca stymulację układu nerwowego poprzez bodźce docierające do układu słuchowego w celu kształcenia uwagi słuchowej. Muzyka i głos są tutaj traktowane w bardzo szczególny sposób, gdyż wspierają aktywne słuchanie, czego efektem jest poprawa funkcjonowania w różnych sferach. Terapia Tomatisa może być wykorzystywana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Terapia Tomatisa – wskazania
Kiedy wyraźnie zaburzona jest komunikacja pomiędzy uchem a mózgiem, nasza zdolność do interakcji ze światem zewnętrznym ulega pogorszeniu – zostaje poważnie zaburzona relacja między słuchaniem a komunikowaniem się. W rezultacie mamy do czynienia z utratą pewności siebie, wiary we własne możliwości, co z kolei tylko potęguje problemy z komunikacją i procesem uczenia się.

Terapia Tomatisa wskazana jest w szczególności w przypadku problemów i dysfunkcji, takich jak:

zaburzenia ze spektrum autyzmu,
nadpobudliwość psychoruchowa,
dysleksja,
opóźniony rozwój mowy,
zaburzenia przetwarzania sensorycznego,
problemy w nauce szkolnej,
problem ze skupieniem uwagi,
jąkanie,
słaba przyswajalność języków obcych,
drażliwość,
stres,
depresja.
Bardzo często terapię Tomatisa wykorzystuje się także w celu poprawy samopoczucia, relaksu i odprężenia.

Terapia Tomatisa a słuch i mowa
Tomatis zakładał, że słyszenie jest procesem biernym, twierdził, że „słuchać" to nie to samo, co „słyszeć". Niejednokrotnie w przypadku różnego rodzaju dysfunkcji mamy do czynienia z uszkodzeniem na którymś poziomie pomiędzy strukturami ucha a mózgiem, który te informacje odbiera i interpretuje.

Trening słuchowy ma za zadanie przywrócenie roli przekaźnikowo-nadzorczej naszym uszom, a właściwie ich strukturom. Niezachwiane funkcjonowanie pozwala właściwie pobudzać korę mózgową i umożliwia właściwą analizę bodźców dźwiękowych, co przekłada się także na usprawnienie zdolności komunikacyjnych – zarówno mowy, jak i słuchu.
Terapia Tomatisa a motoryka i koordynacja ruchowa
Ucho pełni bardzo ważną rolę transmitera informacji dźwiękowych, poza tym jego struktury zlokalizowane wewnętrznie spełniają istotną rolę w kontroli naszej równowagi. Jego niezachwiane funkcjonowanie to również gwarancja utrzymywania właściwego napięcia mięśniowego czy też koordynacji na odpowiednim poziomie. Ten związek przyczynowo–skutkowy jest oczywisty dla większości terapeutów pracujących z dziećmi posiadającymi zaburzenia przetwarzania sensorycznego – to właściwie działający układ przedsionkowy decyduje o tym, czy dziecko posiada właściwą orientację przestrzenną. Dlatego obok terapii Integracji Sensorycznej, która kładzie bardzo duży nacisk na właściwą stymulację tego obszaru, terapia Tomatisa wydaje się doskonałym uzupełnieniem.

Terapia Tomatisa a autyzm
Jak dotąd przeprowadzono tylko jedne wiarygodne badania na temat wpływu metody Tomatisa na poprawę umiejętności komunikacyjnych u osób z autyzmem. Jego wyniki nie potwierdzają skuteczności tej terapii w przypadku wspomnianych deficytów. Niekiedy jednak rodzice dzieci autystycznych zauważają zmianę zachowania dziecka, zwracają uwagę, że poprawia ulega umiejętność komunikacji z otoczeniem, zmniejsza się nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, polepszają się funkcje motoryczne. Jest to zatem sprawa mocno indywidualna i zależy od wielu czynników, w tym poziomu funkcjonowania osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przed rozpoczęciem terapii.

Terapia Tomatisa – inne obszary zastosowania
Ciekawym obszarem zastosowania treningu słuchowego Tomatisa są zaburzenia depresyjne, emocjonalne, może on być również wykorzystywany jako forma relaksu. Dostarczenie bodźców słuchowych w przypadku zastosowania takiego treningu pozwala na niezwykłe odprężenie oraz zapewnienie pobudliwości na odpowiednim poziomie, dostarczenie właściwej dawki energii. Dzieje się tak, ponieważ słuch jest skorelowany z układem limbicznym. Taka zależność pozwala wnioskować, że bodźcowanie słuchowe skutecznie przyczynia się do regulowania poziomu napięcia, stresu oraz radzenia sobie w trudnych stanach emocjonalnych.

Źródło: https://www.doz.pl/czytelnia/a15861-Terapia_Tomatisa__na_czym_polega_Wskazania_przebieg_efekty