Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna to jedna z ważniejszych pracowni w naszej placówce. Od 1999 roku prowadzona jest przez specjalistę – mgr bibliotekarstwa i informacji naukowej – Agnieszkę Sójecką.

Biblioteka udostępnia uczniom i nauczycielom profesjonalnie gromadzony zbiór dokumentów słownych i pozasłownych, dostosowany do potrzeb edukacyjnych i wychowawczych, ogólnoinformacyjnych i kulturalno – rozrywkowych.

Zbiory biblioteczne liczą ogółem 8095 woluminów, obejmują też kasety video, płyty CD, różne pomoce dydaktyczne, encyklopedie multimedialne, podręczniki szkolne.

Dla dzieci, młodzieży i nauczycieli prenumerowane są czasopisma, m.in. „Świerszczyk”, „Abecadło”, „Kumpel”, „Świetlica w szkole”, „Wszystko dla szkoły”. Dwa czasopisma, jak: „Przegląd Kolski” i „National Geographic” SA systematycznie pozyskiwane od sponsorów.

Od grudnia 2007 roku działa w bibliotece szkolnej Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Uczniowie mają dostęp do pozyskiwania informacji poprzez Internet, encyklopedie i słowniki multimedialne.

Biblioteka szkolna to też miejsce spotkań poświęconych sławnym ludziom i literaturze. Organizowane są konkursy czytelnicze, czytelniczo – plastyczne mające na celu popularyzację książki i zachęcenie uczniów do twórczości własnej zainspirowanej tekstem literackim.

Biblioteka włącza się w „kampanię głośnego czytania”. Co najmniej dwa razy w tygodniu podczas długiej przerwy, dla chętnych słuchaczy – czytelników, czytane SA wybrane teksty literackie.

Biblioteka jest też partnerem w realizacji podstawy programowej. Na potrzeby poszczególnych klas przygotowywane są lekcje biblioteczne, pogadanki na wybrany temat, prezentacje multimedialne.

Biblioteka szkolna współpracuje z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kole. Na potrzeby naszej placówki Miejska Biblioteka organizuje spotkania z pisarzami, konkursy literackie, plastyczne, zajęcia warsztatowe, lekcje biblioteczne.

Biblioteka szkolna to miejsce, w którym uczniowie chętnie spędzają wolny czas. W bibliotece panuje miły nastrój. Bibliotekarz dba o wystrój pomieszczenia bibliotecznego. Często zmieniane SA gazetki tematyczne, eksponowane SA prace uczniów z konkursów plastycznych.