Biel i czerwień naszej Ojczyzny - droga do niepodległości.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym 11 listopada to szczególny dzień. Jak co roku, w minioną środę, uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali barwne widowisko artystyczno- historyczne z bogatą scenografią i ilustracją wokalną.

W tym dniu zaszczyciło nas wielu znamienitych gości:

- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Leszek Galemba wraz z pracownikiem biura poselskiego Panią Agnieszką Chojnacką;
- Ojciec Oswald, przełożony Klasztoru Ojców Bernardynów w Kole;
- Pan Waldemar Jednoróg, dyrektor Szkoły Muzycznej "Yamaha" w Kole;
- W imieniu Starosty Kolskiego Pani Urszula Polewska- dyrektor PCPR wraz ze współpracownikiem Panią Katarzyną Barczykowską;
- Dyrektor firmy "Andre" Pan Zbigniew Gajda;
- Przedstawiciele Kolskiego Klubu Kibica  "Lech Poznań" Pani Magdalena Nowakowska i Pan Krzysztof Gołembski;
- Rodzice i Rodziny naszych uczniów.

Po powitaniu wszystkich przez Panią Dyrektor Elżbietę Budzińską i odśpiewaniu Hymnu Państwowego rozpoczęło się wzruszające widowisko. Uczniowie wraz z nauczycielami wprowadzili wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Pokazana została sytuacja polityczna kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który po 123 latach niewoli odrodził się w walce za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład bezimiennych bohaterów tamtych czasów. Śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki walczących o wolność.

Harcerze ze szkolnej drużyny Nieprzetartego Szlaku przygotowali montaż słowno- muzyczny nawiązujący do powyższej tematyki i podkreślający znaczenie relacji międzyludzkich w życiu każdego człowieka.
 Wszyscy obecni wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami z zainteresowaniem, w skupieniu i z ogromnym wzruszeniem obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.
  Po wrażeniach artystycznych nadszedł moment uroczystego ślubowania klas pierwszych.
Wszyscy goście dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia podkreślili jego wartość wychowawczą i artystyczną. Byli również pod wrażeniem umiejętności naszych uczniów, chwalili perfekcję wykonania i emocjonalne zaangażowanie młodych aktorów oraz docenili ogrom pracy nauczycieli.
Kolski Klub Kibica oraz Stowarzyszenie " Przyjaciele Św. Mikołaja" ufundowali wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów. Pani Urszula Polewska obdarowała uczniów słodyczami a Pan Poseł Leszek Galemba długopisami i ołówkami z logo poselskim.
  Po zakończeniu uroczystości nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi gośćmi.

Tekst:Hanna Kapuścińska, Joanna Pietrzak.
Zdjęcia: Aneta Brdyś.