Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

600. rocznica urodzin Jana Długosza

„Znajomość (...) historii czynów dokonanych w kraju i poza granicami jest uważana przez ludzi mądrych za rodzicielkę i nauczycielkę życia.”

(Jan Długosz)

"Jan Długosz uważał historię za 'mistrzynię życia', która 'naucza cnoty i drogę do niej wskazuje'" - zaznaczyli posłowie w uzasadnieniu uchwały, która nadaje Janowi Długoszowi status patrona 2015 r. w 600. rocznicę jego urodzin.

Z tej okazji zapoznaliśmy się z biografią i twórczością wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. Na slajdach oglądaliśmy jego portrety, domy w których mieszkał oraz wieś w której się urodził. Przenieśliśmy się w czasie do średniowiecza. Słuchaliśmy dawnej muzyki i oglądaliśmy fragment filmu „Krzyżacy”. Jan Długosz w swoich kronikach dokładnie opisał Bitwę pod Grunwaldem. Jego ojciec był rycerzem, który zyskał sławę podczas tej bitwy. Dowiedzieliśmy się również o wielu innych zajęciach i pasjach pisarza, który lubił geografię, interesował się herbami, był nauczycielem dzieci królewskich.

Na zakończenie zajęć wspólnie z panią Anetą przygotowaliśmy gazetkę oraz próbowaliśmy pisać gęsim piórem i tuszem. Musieliśmy bardzo uważać, by nie zrobić kleksów. Pisanie na komputerze jest o wiele łatwiejsze :)