Straż Pożarna w internacie

„...Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Biegną strażacy, rzucają liny,

Tymi linami ciągną drabiny,

Włażą do góry, pną się na mury,

Tną siekierami, aż lecą wióry!

Czterech strażaków staje przy pompie -

Zaraz się ogień w wodzie ukąpie...”.

J. Brzechwa

Tymi słowami można określić pracę naszych dzielnych strażaków.

W dniu 04.11.2015 r. wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole wraz z V-ce Dyrektorem Krystyną Wasilewską, wychowawcami Eweliną Kuśmirek, Martą Oblizajek gościli strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole w Internacie przy SOSW przy ul. Mickiewicza 27. Na miejscu, krok po kroku zapoznano nas z trudną i wytężoną pracą strażaka. Wyjaśniono jak prawidłowo należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 998 lub 112, jakie dane podać, aby strażacy mogli błyskawicznie i sprawnie przygotować się do akcji ratunkowej. Pokazano nam jak wygląda strój strażaka biorącego udział w akcji, mogliśmy też przymierzać strażackie hełmy i choć przez chwilę poczuć się bardzo ważnymi osobami, które narażając własne życie  ratują innych. Uczniowie też chcieliby być tak odważni i dzielni jak strażacy. Po pokazie strażacy odwiedzili Internat, po ogrzaniu się przy gorącej herbacie zaprosiliśmy strażaków do rozegrania meczu - wygrali lepsi. Wizyta wywarła na nas ogromne wrażenie, pokazała jaka to odpowiedzialna i trudna praca. Strażak to osoba godna naśladowania.

Bardzo dziękujemy pracownikom Komendy

Państwowej Straży Pożarnej w Kole

za poświęcony czas i udzielenie cennych informacji.

Marta Oblizajek