Praktycznie i ekologicznie – Dzień Ziemi w kolskim SOSW

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy ówczesnego senatora Gaylorda Nelsona, w dniu 22 kwietnia 1970r. Wtedy właśnie 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, degradacji środowiska i zagładzie cennych przyrodniczo gatunków.

W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy w piątek, 26 kwietnia 2024r., pod hasłem „SKO dla Ziemi”. Jego głównym celem było zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz promowanie postaw proekologicznych. Tegoroczna formuła miała dwojaki charakter - teoretycznych zajęć oraz praktycznych działań na rzecz przyrody. Nasi najmłodsi uczniowie z kl. 1-3 szkoły podstawowej obejrzeli krótką animację pt. "Dlaczego Ziemia jest wyjątkowa" oraz film edukacyjny SKO "Praktycznie i ekologicznie, czyli jak zyskać na byciu eko". W dalszej części zaprosiliśmy ich do zabaw edukacyjnych, w czasie których dowiedzieli się czym jest ekooszczędzanie i jak na co dzień być ekooszczędnym. Na zakończenie, maluszki z kl.1-3, otrzymali od SKO sadzonki jabłoni i malin, które wspólnie posadzili przed szkołą oraz zestaw konewek do ich systematycznego podlewania. Uczniowie z klas starszych równie aktywnie włączyli się w obchody Dnia Ziemi - posadzili drzewa i krzewy owoce ( jabłonie, grusze, porzeczki, maliny), które zakupiła Szkolna Kasa Oszczędności. Organizatorzy: SKO, pani Iwona Miśko i pan Sebastian Antkiewicz, dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział w szkolnych obchodach święta naszej planety.