Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-03

    Imieniny: Jaropełka, Marii

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości

12 marca 2024 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Wystawy "Powstanie Wielkopolskie 1918-19919. Droga Wielkopolan do Niepodległości ". Wydarzenie odbyło się dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Spotkanie z autorem i kuratorem wystawy Marcinem Wiśniewskim oraz kustoszem Robertem Maciejewskim było kolejnym ważnym wydarzeniem w naszej szkole.

Uroczystość rozpoczęła się zapaleniem znicza pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (w 2019 roku tablicę odsłoniła senator Anna Maria Anders wraz z ówczesnym posłem na Sejm RP Leszkiem Galembą). Następnie został wprowadzony Sztandar Szkoły i odśpiewano Hymn Państwowy. Wicedyrektor, Pani Aneta Brdyś powitała zgromadzonych gości oraz przybliżyła znaczenie Powstania w historii naszego kraju.

Uczeń Daniel Mizerski przedstawił genezę wybuchu Powstania, a p. Wioleta Świder przedstawiła skąd pomysł na zorganizowanie wystawy i jaki ma ona związek z naszą placówką. Następnie głos zabrał autor i kurator wystawy, pan Marcin Wiśniewski, który przedstawił genezę powstania wystawy i opowiedział co zawiera wystawa. Część artystyczną przygotował Zespół Wokalno-Muzyczny, który wykonał "Marsyliankę Wielkopolską". Wersję instrumentalną na dzwonkach chromatycznych wykonał Jakub Zieliński, część wokalną zaśpiewała Karolina Chłosta, inscenizację zaprezentowali: Kacper Ćwikliński, Paweł Drzewiecki, Patryk Górnik, Jakub Przybyłowicz, Eryk Wozinski. Następnie głos zabrali: Senator RP Leszek Galemba oraz Przewodniczący Zarządu NSSZZ Regionu Konińskiego Solidarność oddział Koni - Artur Skieresz. Kolejną częścią uroczystości było przecięcie wstęgi i otwarcie wystawy po której oprowadził nas jej autor. To była niezwykła lekcja w wyjątkowym wykonaniu.
Uroczystość poprowadziła pani Wioleta Świder i Joanna Pietrzak.

Wystawa przybliża bardzo ważne wydarzenia historyczne naszego kraju i regionu. W ten sposób nasi uczniowie poznają różne formy przekazu wiedzy. To ogromna szansa edukacyjna, a dla niektórych uczniów być może jedyna na poznanie historii w formie pięknej wystawy muzealnej.
Termin wystawy nie jest przypadkowy, bowiem w tym roku obchodzimy 105. rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a 14 marca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbyła się pierwsza prezentacja odnalezionego w styczniu br. sztandaru Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego, który odkryto w budynku w Nakle nad Notecią. W tym mieście mieszka przyjaciel naszej szkoły, światowej sławy pianista p. Rafał Blechacz, który koncertował niedawno specjalnie dla nas w Pałacu w Kościelcu (PLSP).
Inicjatorkami zorganizowania wystawy oraz uroczystości jej otwarcia były opiekunki Zespołu Wokalno-Muzycznego, które pozyskały również fundusze na pokrycie niektórych kosztów wydarzenia. Dziękujemy sponsorom za: przywiezienie wystawy, catering ,wydrukowanie zaproszeń.
W przygotowanie uroczystości włączyli się nauczyciele: Mariola Mroczkowska, Paulina Pietrzak, Małgorzata Kolasa, Piotr Mroczkowski, Sebastian Antkiewicz.

Szanowni Goście, Szanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie,

Dziś, z dumą i radością, zgromadziliśmy się tutaj, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. To niezwykłe wydarzenie nie tylko zapisuje się w kartach historii Polski, ale także stanowi fundamentalną część naszej tożsamości wielkopolskiej.

Przed nami nie tylko wystawa, ale także podróż w czasie, która pozwoli nam zgłębić ducha tego heroicznego okresu, kiedy to nasze ziemie walczyły o wolność i niepodległość. Droga Wielkopolan do niepodległości była pełna poświęceń, trudów i determinacji. To był czas, kiedy obywatele Wielkopolski zjednoczyli się w imię wspólnego celu – walki o wolność i niezależność.

Dzisiaj, patrząc na te fotografie i grafiki, nie możemy nie być pod wrażeniem odwagi i determinacji naszych przodków. Powstanie Wielkopolskie nie było tylko walką zbrojną, to także manifestacja jedności, patriotyzmu i gotowości do poświęceń dla dobra wspólnego.

Dzięki współpracy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Mikołaja w Kole, możemy dzisiaj przyjrzeć się tym wydarzeniom z bliska, zrozumieć ich kontekst i docenić dziedzictwo, które zostało nam przekazane.

Ta wystawa nie jest tylko hołdem dla bohaterów tamtych dni. To także przypomnienie dla nas wszystkich, że wolność i niepodległość są wartościami, za które warto walczyć każdego dnia. To nasze dziedzictwo, które zobowiązuje nas do budowania lepszej przyszłości.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wystawy. Dziękuję Pani Wiolecie Świder za podjęcie współpracy z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu w imieniu naszej placówki. Dziękuję Panu Marcinowi Wiśniewskiemu, autorowi i kuratorowi wystawy oraz Robertowi Maciejewskiemu, kustoszowi za poświęcony dla nas czas.  Dziękuję naszym gościom, którzy dziś są z nami, aby wspólnie uczcić pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Życzę nam wszystkim owocnego zwiedzania wystawy oraz inspirujących refleksji nad naszą historią i dziedzictwem.

Dziękuję. Aneta Brdyś.