Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-05-14

    Imieniny: Bonifacego, Julity

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 październik obchodzony jest, jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, to okazja do poszerzania świadomości na temat  zdrowia psychicznego.

Co składa się na  zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

  • Mów o uczuciach.
  • Człowiek zdrowy psychicznie jest świadomy – wie, co dzieje się w jego wnętrzu, zdaje sobie sprawę z tego, co przeżywa, często też od razu wie, co wywołuje jego emocje. 
  • Stawiaj przed sobą duże i małe cele, aby regularnie dbać o swoje zdrowie psychiczne
  • Stawianie przed sobą celów to budowanie przed sobą poczucia bezpieczeństwa, wiesz jaki masz punkt odniesienia.  Osadzasz swoje życie w pewnych ramach. Określ cele te mniejsze i te długofalowe. Nic nie zdarzy się tak po prostu..
  • Ćwicz naturalnie

Aktywność fizyczna jest czymś bardzo ważnym i ma wielkie znaczenie, jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie psychiczne. Ćwiczenia sprawiają, że nie tylko dbasz o swoje ciało, ale i pracujesz nad stresem oraz radzisz sobie z trudnymi emocjami o wiele łatwiej. Warto to docenić!

  • Utrzymuj realne kontakty z ludźmi

Zauważ, jak wiele związków opiera się na facebookowo-instagramowych kontaktach. Skupianie się na takich kontaktach buduje poczucie samotności (czasem nieuświadomione), skłania do uzależnienia od internetu. Realne, mocne więzi z innymi wpływają doskonale na poczucie własnej wartości, poprawiają jakość życia i dają poczucie przynależności, które ma wielki wpływ na samopoczucie.

  • Rób coś fajnego – regularnie

Jeśli jesteś zbyt spięty, zamknięty i przestałeś się śmiać (lub nawet uśmiechać!) zacznij natychmiast działać. Twoje ciało potrzebuje endorfin, które wydzielają się podczas radości. Jeżeli od czasu do czasu zatańczysz szalony taniec do ulubionej piosenki, zorganizujesz walkę na poduszki, nagle wyjedziesz za miasto na weekend (lub spędzisz noc w namiocie we własnym ogródku lub salonie), uwolnisz się od napięć, rutyny i nudy – a to właśnie one zagrażają naszemu samopoczuciu i funkcjonowaniu psychicznemu.

  • Ukształtuj swoją wizję idealnego życia

Wizja idealnego życia jest ciekawą formą dbania o swoją psychikę. Przede wszystkim kształtuje pewne spojrzenie na przyszłość, uruchamia marzenia, kreatywność i dzięki temu działa motywacyjnie. Jeśli wiem, jak cudnie może być, chce mi się to realizować. To nie wszystko – wizja przyszłości jest jak tarcza ochronna w sytuacjach trudnych. Jeśli wiem, że czeka mnie coś dobrego, zaciskam zęby i działam.

  • Uwielbiaj siebie

Zdolność do dbania o siebie wynikać może w dużej mierze z akceptacji siebie – sami chyba wiemy, jak o to trudno. Jeśli zatem masz problem z (nazwijmy to w ten sposób) oddawaniem sobie czci, wyrażaniem zadowolenia, pielęgnowaniem siebie, pomyśl o tym, jak jesteś wyjątkowy. Twoje codzienne wysiłki z pewnością zasługują na docenienie, Twoja praca – na nagrodę. Udowodnij sam sobie, że jesteś wart tego, aby otoczyć Cię opieką i uwielbiać Cię. Uwielbiaj sam siebie zatem.

  • Stawiaj przed sobą wyzwania

Dzięki wyzwaniom wychodzisz poza swoją strefę komfortu, uczysz się nowych  rzeczy, budujesz swoje doświadczenie i poznajesz siebie jeszcze bardziej.

Objawy złej kondycji psychicznej mogą obejmować:

- uczucie depresji przez większą część dnia,

- utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,

- niski poziom energii,

- trudności z koncentracją,

- zmiany apetytu i rytmu snu,

- poczucie beznadziejności. 

Uważa się, że pogorszenie kondycji psychicznej  jest spowodowane przez kombinację czynników, w tym zmiany ilości światła słonecznego, zakłócenia naturalnych rytmów okołodobowych organizmu i brak równowagi chemicznej w mózgu. Z drugiej strony, popularna „chandra” czy obniżony nastrój to ogólny termin odnoszący się do uczucia smutku, beznadziejności lub bycia „w dołku”.

12 sposobów na poprawę obniżonego nastroju:

  1. Znajdź czas tylko dla siebie.
  2. Zadbaj o dobry sen.
  3. Spróbuj technik relaksacyjnych.
  4. Bądź aktywny fizycznie.
  5. Spróbuj diety poprawiającej nastrój.
  6. Ogranicz używki.
  7. Słuchaj swoich potrzeb i rozważ suplementację.
  8. Zwracaj uwagę na swoje emocje i nazywaj je.
  9. Rób coś miłego dla innych.
  10. Ogranicz media społecznościowe i ilość otrzymywanych informacji.
  11. Okazuj wdzięczność.
  12. Spędzaj czas z bliskimi.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

  1. Długi okres obniżonego nastroju i coraz więcej niepokojących objawów, które znacznie obniżają jakość życia, to sygnały, że warto poprosić o pomoc i zgłosić się do specjalisty.
  2. Zgłoś się do specjalisty, jeśli:

- nieprzyjemne objawy utrzymują się długo (więcej niż 2 tygodnie),

- zwiększa się ich nasilenie,

- masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków (np. higiena osobista, chodzenie do pracy),

- nie cieszą Cię aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność.

Telefony wsparcia

Fachową, bezpłatną pomoc psychologiczną 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę, uzyskasz dzwoniąc pod numer:

 

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci.

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia"

800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki.