Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Cyfryzacja nie wyklucza, czyli jak kompetencje cyfrowe uczniów zbliżają klasy i szkoły.

Dzisiaj spotkaliśmy się online z Leną, Anią, Oliwierem, Patrykiem, Konradem, Agatą, Bartkiem i Igą, uczniami klasy przysposabiającej do pracy z Olsztyna. Uczniowie wspólnie z wychowawczynią, panią Michaliną opowiedzieli nam o swojej miejscowości w prezentacji PrezentowAAC region zdalnie jest fajnie - odkrywamy uroki Olsztyna. My natomiast opowiedzieliśmy o swoich zmaganiach z edukacją cyfrową i naszym projekcie Cyfrow@ klasa przysposabiająca do pracy. Atmosfera spotkania była bardzo sympatyczna i ekscytująca. Nigdy wcześniej nie zawieraliśmy nowych znajomości "przez internet" . Ale już jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie, tym razem my opowiemy o Kole. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i nowe doświadczenie.

Uczniów na wirtualną wycieczkę do Olsztyna zaprosiły panie: Alicja Potocka, Monika Ledzion, Milena Nowacka-Żylińska, Magdalena Czupryniak, Aneta Brdyś.

 

Projekt Cyfrow@ klasa przysposabiająca do pracy zakładał, że uczniowie klasy przysposabiającej do pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole będą poznawać tajniki cyfrowego świata, zdobywać cyfrowe kompetencje i na bieżąco dzielić sie swoimi cyfrowymi przygodami na Fanpage projektu: https://www.facebook.com/Cyfrowa-klasa-przysposabiaj%C4%85ca-do-pracy-113559194581930 

Przechodziliśmy krok po kroku przez wszystkie cyfrowe wyzwania, pokonywaliśmy przeszkody w swoim tempie a czasami na swoich zasadach. Niestety, niektóre wyzwania były dla nas zbyt "wyzwaniowe", ale poradziliśmy sobie w inny sposób, zaczęliśmy nawiązywać współpracę i sojusze. Bardzo nam pomogła młodzież z sąsiadującej z naszą placówką Bursy Szkolnej, chłopcy zbudowali dla nas legorobota i pokazali jak nim sterować.  Wspólnie z nami uczyli Photona zmieniać kolory i pokazali jak można się uczyć razem z edukacyjna kostką Merge Cube.

Inne umiejętności natomiast opanowaliśmy tak perfekcyjnie, że zorganizowaliśmy szkolenia dla innych uczniów z obsługi długopisów 3d, oraz programowania trasy dla ozobotów i z kodowania na dywanie.

Nasze cyfrowe przygody na Facebooku zaczęły docierać do 95 tysięcy użytkowników. Posty opisujące cyfrowe przygody w projekcie były udostępniane na stronach lokalnych mediów internetowych, Urzędu Miasta Koła i Powiatu Kolskiego, oraz w grupach dla nauczycieli edukacji cyfrowej i specjalnej. Pewnego razu napisała do nas klasa przysposabiająca do pracy z Olsztyna, obserwowała nas na FB i chciała nas bliżej poznać. Bardzo nam sie spodobał ten pomysł. Umówiliśmy sie na spotkanie online na Google Meet. Klasa z Olsztyna opowiedziała nam o swoim projekcie: PrezentowAAC region zdalnie jest fajnie - odkrywamy uroki Olsztyna, natomiast my zaprezentowaliśmy podsumowanie naszego: Cyfrow@ klasa przysposabiająca do pracy. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej, przyjaznej i ekscytującej atmosferze. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i umówiliśmy się na kolejne spotkanie za miesiąc.

Bardzo cieszymy sie, że mogliśmy wziąć udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, inspiracje i fajny sprzęt. Dziękujemy za to, że osobiście mogliśmy się przekonać, że cyfryzacja ułatwia poszukiwanie wiedzy i kontakt z innymi osobami, które mogą być wsparciem lub inspiracją.

Sandra, Kacper, Szymon, Marek, Dominik, Jakub, Jakub i Adrian, wraz z opiekunem Anetą Brdyś.