Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Prezentacja i ocena projektu - Cyfrow@ klasa przysposabiająca do pracy

Cele
• Rozwijanie myślenia logicznego, abstrakcyjnego i przyczynowo-skutkowego oraz wyobraźni przestrzennej,
spostrzegawczości.
• Doskonalenie umiejętności czytania, pisania i rachowania.
• Pobudzanie i pogłębianie zainteresowań dziecka.
• Przygotowanie do programowania.
• Wdrażanie do samodzielnego korzystania z aplikacji komputerowych.
• Nabycie umiejętności posługiwania się komputerem i urządzeniami cyfrowymi oraz urządzeniami współpracującymi
z komputerem.
• Posługiwanie się zasobami internetowymi.
• Rozwiązywanie zadań przy pomocy poznanego oprogramowania.
• Poznanie zasad bezpiecznego korzystania z internetu oraz z efektów cudzej pracy.
• Wdrażanie do samodzielnego rozwiązywana problemów i do pracy w zespole.
• Zapobieganie powstawaniu chorób narządu ruchu i wzroku.

Etap pierwszy: przygotowania
- zajęcia integrujące grupę,
- zapoznanie z celami,
- opracowanie harmonogramu i planu działań,
- podział zadań i ról w zespole.
Etap drugi: realizacja
- realizacja zaplanowanych działań,
- publiczna prezentacja efektów, strona FB projektu, opisy zajęć, zdjęcia, filmy,
Etap trzeci: zakończenie
- ewaluacja, podsumowanie, wnioski, plany na przyszłość, wywiad z uczestnikami zajęć.

Realizując nasz projekt krok za krokiem, tiptop za tiptopkiem poznawaliśmy tajniki cyfrowego świata. Wiele zagadnień było dla nas zupełnie nowych i wymagających, dlatego też potrzebowaliśmy na ich realizację dużo, bardzo dużo czasu. W naszych zmaganiach bardzo pomogła nam młodzież z sąsiadującej z nami Bursy Szkolnej, chłopcy wspólnie z nam skonstruowali robota z lego i go uruchomili. Pokazali nam również tajemną moc kostki edukacyjnej i ożywili Photona.
Bardzo polubiliśmy zajęcia z ozobotami i z kodowania na dywanie. Ozobotom projektowaliśmy różne trasy, czasem bardzo przypadkowe i obserwowaliśmy co się wydarzy. Z okazji świąt wielkanocnych przebraliśmy ozoboty za zajączki i wyrysowaliśmy im trasy po wielkich pisankach.
Przy okazji kodowania na dywanie wykonaliśmy kilka prac plastycznych metodą wylepiania. Powstały w ten sposób mozaiki serc na walentynki i flagi biało-czerwone z okazji świąt majowych.
W Tłusty Czwartek nasze Photony pokonywały slalom miedzy papierowymi pączkami na macie.
Najczęściej używaliśmy tabletów, nauczyliśmy się pobierać aplikacje edukacyjne, które pomagają nam w nauce pisania, czytania, liczenia.
Kostkę edukacyjną wykorzystaliśmy podczas Dnia Ziemi, bawiąc się wirtualnym Układem Słonecznym.
Nauczyliśmy się też obsługiwać długopisy 3d. Dla koleżanek na Dzień Kobiet wykonaliśmy przypinki motylki, rybki i ślimaczki, a na święta majowe przygotowaliśmy kokardy narodowe, które przekazaliśmy na obchody patriotyczne do Starostwa Kolskiego na ręce Pana wice starosty. Pracę długopisami 3d opanowaliśmy tak perfekcyjne, że zorganizowaliśmy warsztaty dla innych uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.
Wszystkie nasze cyfrowe przygody opisywaliśmy na szkolnej stronie w specjalnej zakładce: http://soswkolo.szkolnastrona.pl/p,158,cyfrowa-szkola-wielkopolsk-2020 
Założyliśmy też fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/Cyfrowa-klasa-przysposabiaj%C4%85ca-do-pracy-113559194581930/?ref=pages_you_manage , gdzie na bieżąco dzieliliśmy się swoimi cyfrowymi przygodami i małymi sukcesami. Nasza facebookowa strona ma 95 tysięcy zasięgu postów i prawie 200 polubień. Posty były udostępnianie na stronie Powiatu Kolskiego, Urzędu Miasta Koła, zaprzyjaźnionych szkół i lokalnych portali internetowych.
Na zakończenie projektu, właśnie przez naszego Fanpage nawiązaliśmy współpracę z klasą przysposabiającą do pracy z Olsztyna. Będziemy spotykać się onile za pomocą Google meet i wymieniać cyfrowymi doświadczeniami i pomysłami.

Nasz cyfrowy projekt zaprezentowaliśmy również na Dniu Otwartym w naszym ośrodku, oraz wspomnieliśmy o nim w najnowszej ulotce promującej naszą placówkę.

Cyfrowa przygoda była dla nas mega inspirującym wyzwaniem edukacyjnym i społecznym. Staraliśmy się wszystkie działania dostosować do naszych możliwości i skorelować z tematyką zajęć edukacyjnych. Na każdym etapie otaczali nas przyjaciele, wspierający w trudnych zadaniach, koledzy z Bursy Szkolnej, starsze dzieci naszych nauczycieli, mężowie wychowawczyń ;)
Dziękujemy koordynatorom projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska za wspaniałą inicjatywę i możliwość uczestniczenia w niej.

Pozdrawiamy serdecznie, uczestnicy projektu wraz z opiekunem Anetą Brdyś ;)