Kamishibai

Podczas ostatnich zajęć Koła Teatralnego uczniowie poznali historię Kamishibai. Pani Anka Pietruszka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole opowiedziała nam „Legendę o królu kruków”, właśnie w formie teatru obrazkowego. Widzowie bardzo aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, trąbili na trąbkach zwiniętych z własnych rąk, wydawali okrzyki, śmiali się i dziwili, że tak małe okienko z rysunkami może dostarczyć tylu emocji.
Uczniowie zostali zachęceni do wspólnego stworzenia opowieści i zaprezentowania jej w formie kamishibai. Każdy uczestnik otrzymał kartkę i krótki tekst, do którego musiał wymyślić ilustrację. Rysunek odpowiadał kolejnemu fragmentowi opowiadania. Dzieci określiły charakter postaci i wymyśliły początek historii o pewnym słoniu.
Po skończonej pracy, dzieci ułożyły plansze chronologicznie i okazało się, że stworzyły własną KSIĄŻKĘ.
Jak zwykle, to były kreatywne zajęcia, rozwinęły w uczniach wyobraźnię i inwencję twórczą.

CZYM JEST KAMISHIBAI – magiczny drewniany teatrzyk
KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr

Kamishibai Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Kamishibai – lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używany z powodzeniem w domu, w bibliotece, księgarni, szkole, przedszkolu czy dziecięcych oddziałach szpitalnych.

Źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai