Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Zarządzenie nr 49/2020 Dyrektora Przedszkola w SOSW im. Św. Mikołaja w Kole z dnia 31 sierpnia 2020 wprowadzające „PROCEDURĘ BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PLACÓWKI W OKRESIE PANDEMII COVID-19”

na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1389)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. poz. 1386)
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz.U. poz. 1385)
Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 02 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567)
Zarządza się co następuje:

Przedszkole Specjalne zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa wymagane do otwarcia w trakcie trwania pandemii, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeń, które mogą się zdarzyć w trakcie pobytu dzieci i pracowników na terenie przedszkola.
Przedszkole od 01 września 2020 r. będzie czynne od godziny 800 do 1600
Rodzice biorą pełną odpowiedzialność za narażenie zdrowia i życia dziecka przyprowadzając je do przedszkola w trakcie trwania pandemii, mając pełną świadomość, że zachowanie procedur bezpieczeństwa sanitarnego, w przypadku małych dzieci jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.

§ 1
Zasady funkcjonowania przedszkola
1. Każda grupa dzieci, przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
2. Każda grupa ma przypisanych do siebie opiekunów (tylko w przypadku braków kadrowych w przedszkolu, dyrektor ma prawo zmienić wyznaczonych opiekunów).
3. W grupie może przebywać maksymalnie 5 dzieci.
4. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 16 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że:
a. powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,
b. powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie.

§ 2
Organizacja opieki
1. W każdej Sali zajęć nie mogą znajdować się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). W przypadku potrzebnych do zajęć przyborów sportowych (piłki, skakanki, obręcze itp.) – po ich wykorzystaniu zostają ułożone w ustalonym przez nauczyciela i pracownika obsługi miejscu, a następnie w tym samym dniu należy je dokładnie umyć, oczyścić lub zdezynfekować – powyższy fakt pracownik wpisuje do karty kontroli (załącznik nr 1).
2. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/pranie/dezynfekcję zabawki.
3. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, przez okres minimum 10 minut.
4. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze, zajmowane przez poszczególne grupy różnych części placu zabaw).
5. W miarę możliwości dzieci powinny przebywać jak najdłużej na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – należy ograniczyć przebywanie dzieci poza terenem przedszkola do minimum. W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem przedszkola pracownik obsługi przed przybyciem grupy przedszkolnej dokonuje czyszczenia z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/przedmiotów, do których dzieci mogą mieć dostęp.
6. Sprzęt na placu zabaw, należącym do przedszkola, musi być czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, co najmniej raz dziennie – odpowiedzialny za to jest wyznaczony pracownik obsługi, fakt dokonania tej pracy zapisuje w karcie kontroli (załącznik nr 1). W przypadku gdy nie ma możliwości przeprowadzenia tej czynności na danym sprzęcie, należy zabezpieczyć go przed używaniem, otaczając go żółto-czarną taśmą.
7. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący min. 1,5 m.
8. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
9. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
10. Tylko w wyjątkowych sytuacjach rodzic/opiekun może wejść z dzieckiem do przestrzeni wspólnej przedszkola, w takiej sytuacji należy zachować zasadę - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
11. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu rodzic/opiekun za zgodą dyrektora może przebywać na terenie przedszkola z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 2 m.
5. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
6. Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
7. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
8. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w przedszkola do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
9. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
10. Wyznaczony pracowni obsługuje termometr bezdotykowy. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u dziecka pracownik ten dokonuje pomiaru temperatury (rodzice wyrażają na to zgodę – załącznik nr 2).
11. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.

§ 3
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1. Przed wejściem do Przedszkola umieszcza się płyn dezynfekujący do rąk oraz zamieszcza informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do Przedszkola (za uzupełnienie płynu odpowiedzialny jest wyznaczony pracownik).
2. Wyznaczony pracownik obsługi musi dopilnować, aby osoby dorosłe wchodzące do Przedszkola: dezynfekowały dłonie przy wejściu, miały założone rękawiczki ochronne oraz założoną prawidłowo maseczkę na usta i nos (osoby dorosłe wchodzące do Przedszkola muszą posiadać własne rękawiczki i maseczki).
3. Należy regularnie w sposób prawidłowy myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do Przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety. Pracownicy są zobowiązani do mycia rąk:
a. przed rozpoczęciem pracy;
b. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona;
c. po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
d. po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;
e. po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;
f. po skorzystaniu z toalety;
g. po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;
h. po jedzeniu, piciu;
i. po kontakcie z dzieckiem.
4. Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników, zabawek, sprzętu sportowego, sprzętu na placu zabaw (w ramach monitoringu pracownicy obsługi wypełniają karty kontroli – wzór karty stanowi załącznik nr 1, dyrektor Przedszkola zobowiązany jest do kontroli wykonywanych prac porządkowych). Pracownicy obsługi zostają zobowiązani do zapoznania się z kartami charakterystyki substancji dezynfekujących stosowanych w przedszkolu – co potwierdzają podpisem pod kartą. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
5. Dezynfekcja, przeprowadzana jest przez wyznaczonych pracowników obsługi:
a. w salach i pomieszczeniach sanitarnych – po posiłku (dzieci w czasie dezynfekcji powinny przebywać na placu zabaw), po zakończonych zajęciach, bądź w razie konieczności,
b. w ciągach komunikacyjnych – dwa razy w ciągu dnia (między 900-1100 i 1500-1700),
c. w pomieszczeniach kuchennych – na bieżąco,
d. na placu zabaw – raz dziennie (między 700-900) , bądź w razie konieczności.
6. Pracownicy Przedszkola zostają zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos (przyłbicę), a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka).
7. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych muszą być wywieszone instrukcje prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.

§ 4
Gastronomia
1. Należy zapewnić korzystanie z dystrybutorów wody przez dzieci pod nadzorem opiekuna.
2. Przy organizacji żywienia (kuchnia) w Przedszkolu, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej (w czasie przygotowywania posiłków pracownice zobowiązane są do noszenia maseczek – przyłbicy), płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
3. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.

§ 5
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia pracowników/dzieci:
1. Do pracy w Przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
2. Nie należy w miarę możliwości angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60-tego roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
3. Do zgłoszenia podejrzenia zachorowania zobowiązany jest każdy pracownik i rodzic dziecka uczęszczającego do Przedszkola.
4. Pomieszczenie (Sala-10)w SOSW wyznacza się na izolatkę, mającą w razie konieczności być przeznaczoną dla osób (pracowników i dzieci) z objawami chorobowymi. W pomieszczeniu znajduje się m.in. płyn dezynfekujący. W przypadku gdy w pomieszczeniu zostaje odizolowane dziecko, opiekę nad nim obowiązkowo musi sprawować pracownik wyznaczony przez Dyrektora.
5. W przypadku zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19:
a. Pracownicy Przedszkola nie powinni w żadnym przypadku przychodzić do pracy, (muszą pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni korona wirusem). Pracownicy zobowiązani są również poinformować o tym fakcie Dyrektora Przedszkola.
b. W przypadku wystąpienia u pracownika/dzieci niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem w czasie przebywania w placówce, należy niezwłocznie:
 izolować takich pracowników (dzieci) w pomieszczeniu (Sala w SOSW).
 wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci do Przedszkola,
 powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych przez nią instrukcji i poleceń,
 w przypadku dzieci powiadomić rodziców/prawnych opiekunów,
 obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik/dziecko, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.),
 stworzyć listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach Przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
 Dyrektor sprawuje stały nadzór nad realizacją zadania polegającego na odizolowaniu osoby/osób z podejrzeniem choroby oraz respektowania zakazu opuszczania obiektu/pomieszczeń przez inne osoby mające kontakt z osobą/osobami z podejrzeniem.
 Rodzic odbiera dziecko z zachowaniem procedur przyprowadzania i odbierania bezpośrednio z pokoju izolacji, dopiero po decyzji Powiatowego Inspektora Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kole.
c. Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Elżbieta Budzińska