Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Zarządzenie nr 50/2020 Dyrektora Zespołu Opiekuńczo –Edukacyjn o-Wychowawczego w Kole z dnia 31 sierpnia 2020 wprowadzające „PROCEDURĘ BEZPIECZEŃSTWA PROWADZENIA ZAJĘĆ W SZKOLE OD DNIA 01 WRZEŚNIA 2020 R. W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM COVID-19”

na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1389)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. poz. 1386)
Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
od 1 września 2020 r.

Zarządza się co następuje:

Zespół Opiekuńczo- Edukacyjno-Wychowawczy w Kole zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa wymagane do prowadzenia zajęć w trakcie trwania pandemii, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeń, które mogą się zdarzyć w trakcie pobytu uczniów i pracowników na terenie placówki.

I. Organizacja zajęć w SOSW im. Św. Mikołaja w Kole :
1. Warunkiem uczęszczania do szkoły ucznia i pracownika jest:
a. brak objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
b. brak wśród domowników osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. W drodze do i ze szkoły uczniowie i pracownicy mają obowiązek przestrzegać aktualne przepisy prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Uczniowie i pracownicy wchodzą do szkoły głównym wejściem. Są zobowiązani do przeprowadzenia dezynfekcji rąk (wyznaczony pracownik obsługi ma obowiązek dopilnować dezynfekcji). Przy wejściu zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
4. Osoby postronne mogą wejść do budynku szkoły tylko w czasie trwania lekcji, jeżeli otrzymają zgodę od pracownika obsługi pełniącego dyżur przy wejściu do szkoły (w razie wątpliwości pracownik zwraca się o podjęcie decyzji do dyrektora, bądź wicedyrektora szkoły). W takim przypadku osoby te mają obowiązek podać:
a. Imię i Nazwisko wraz z adresem;
b. Powód wejścia do szkoły;
c. Dane te, wraz z godziną wejścia zostają zapisane w zeszycie wejść – są konieczne w razie ewentualnego stwierdzenia zakażenia.
Przed wejściem do szkoły, pracownik obsługi mierzy takiej osobie temperaturę, przeprowadza krótki wywiad – mający stwierdzić czy osoba ta nie posiada objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Przy wejściu do szkoły osoby takie mają obowiązek stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Osoby takie mogą udać się jedynie do sekretariatu szkoły. Tylko dyrektor, wicedyrektor szkoły może wyrazić zgodę na przemieszczanie się danej osoby po terenie szkoły.
5. Rodzice/prawni opiekunowie w przypadku organizowania przez szkołę spotkań z rodzicami/prawnymi opiekunami – mogą przybyć na takie spotkanie tylko w przypadku spełnienia warunków zawartych w pkt. 1a, b. Przed wejściem do szkoły dokonują dezynfekcji rąk, mają obowiązek w czasie przebywania na terenie szkoły stosować cały czas środki ochronne (osłonę ust i nosa, rękawiczki).
6. Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek odebrać natychmiast wiadomość przesłaną przez szkołę (rozmowa telefoniczna, sms), w razie stwierdzenia u ich dziecka objawów wskazujących na zły stan zdrowia. Rodzice/prawni opiekunowie w takim przypadku mają obowiązek jak najszybszego przybycia do szkoły w celu odebrania swojego dziecka.
7. Na portierni znajduje się termometr bezdotykowy, obsługiwany przez wyznaczonego pracownika obsługi – mierzona jest nim temperatura:
a. wchodzących do szkoły osób postronnych;
b. uczniów, pracowników w sytuacji gdy podejrzewają u siebie podniesioną temperaturę;
c. uczniów przysłanych przez nauczyciela, w przypadku gdy ten podejrzewa u nich podniesioną temperaturę.
8. W przypadku gdy dowolny pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel:
a. poleca uczniowi natychmiast założyć środki ochronne (osłonę ust i nosa);
b. przy zachowaniu odległości co najmniej 2 m, przeprowadza danego ucznia do Sali nr ... - która pełni funkcję izolatki (w przypadku nauczyciela prowadzącego zajęcia powiadamia telefonicznie sekretariat – osoba wyznaczona przychodzi wówczas po ucznia do klasy);
c. powiadamia o tym fakcie dyrektora, wicedyrektora szkoły;
d. wyznaczona przez dyrektora, wicedyrektora szkoły osoba niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu.
9. W czasie przemieszczania się po szkole uczniowie i pracownicy w miarę możliwości powinni:
a. mieć założone środki ochronne na twarz i nos;
b. zachować dystans między osobami;
c. unikać bezpośredniego kontaktu (m.in. podawania rąk).
10. Uczniów i pracowników szkoły obowiązują ogólne zasady higieny:
a. częste mycie/dezynfekowanie rąk (m.in.: przy wejściu do szkoły, po skorzystaniu z toalety);
b. ochrona podczas kichania i kaszlu;
c. unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
11. Każdy nauczyciel ma obowiązek dokonać przeglądu przedmiotów i sprzętów znajdujących się w ich pracowniach/salach, te których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować po ich użyciu (w tym celu nauczyciel wychowania fizycznego ma obowiązek dopilnować by sprzęt ten był odkładany w wyznaczonym miejscu).
12. Uczniowie mogą korzystać tylko z własnych przyborów i podręczników - nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
13. W czasie zajęć lekcyjnych:
a. nauczyciel na pierwszych zajęciach w roku szkolnym z każdą klasą, przekazuje informacje dotyczące zasad zachowania na zajęciach;
b. uczniowie i nauczyciel po zajęciu miejsc w Sali mogą zdjąć ochrony na twarz i nos;
c. jeżeli odległość między uczniem, a nauczycielem jest mniejsza niż 1,5 m, obydwoje mają obowiązkowo mieć założone środki ochrony dróg oddechowych (ust i nosa)
d. w miarę możliwości należy unikać przemieszczania się nauczyciela po Sali;
e. jeżeli jest to możliwe, należy rozsadzić uczniów, tak by uczeń sam siedział przy ławce;
f. jeżeli jest to konieczne, należy dezynfekować ławki, krzesła i inny sprzęt szkolny (np. w czasie gdy uczeń kichnie nie osłaniając się na ławkę) – w takim przypadku nauczyciel zgłasza pracownikowi obsługi taką konieczność;
g. w przypadku prac pisemnych sprawdzanych przez nauczyciela, przed ich sprawdzeniem prace te muszą przejść 2 dni kwarantanny – nauczyciel po zebraniu prac musi zdezynfekować ręce.
14. W sali sportowej używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostają umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć (a w razie konieczności po zajęciach – konieczność taką stwierdza nauczyciel, np. w przypadku gdy na zajęciach przebywał uczeń, z objawami chorobowymi).
15. Lekcje wychowania fizycznego w miarę możliwości powinny być prowadzone na „Orliku", bądź boisku szkolnym. Podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
16. W przypadku odbywania zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu (praktyk zawodowych) uczniów u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
17. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych z przedmiotów zawodowych należy czyścić lub dezynfekować – nauczyciel prowadzący te zajęcia ustala z pracownikiem obsługi zasady w jaki sposób ma być to przeprowadzone (dopuszcza się możliwość przeprowadzenia czyszczenia lub dezynfekcji sprzętu i materiałów przez nauczyciela, bądź pod jego opieką przez uczniów – w tym przypadku musi to być przeprowadzone w czasie trwania lekcji i nie może istnieć dla uczniów żadne zagrożenie).
18. Regularnie należy wietrzyć:
a. pracownie lekcyjne - co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć – odpowiada za to nauczyciel prowadzący zajęcia;
b. części wspólne (korytarze, toalety) – co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć – odpowiada za to nauczyciel dyżurujący.
19. Na przerwach uczniowie w miarę możliwości powinni przebywać na boisku szkolnym – w celu uniknięcia zatorów w wejściach, uczniowie mogą korzystać również z wyjścia z „nowej części szkoły" i wyjścia przy Sali sportowej.
20. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
21. Podczas korzystania z szafek, uczniowie muszą zachować bezpieczną odległość między sobą (co najmniej 1 m).
22. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. Do regulaminu świetlicy wprowadza się zapis dotyczący zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środek do dezynfekcji rąk musi znajdować się przy wejściu do świetlicy. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania uczniów w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
23. Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami – jeżeli jednak ze względów organizacyjnych jest to niemożliwe, muszą wówczas stosować środki ochronne (osłonę ust i nosa).
24. Nauczyciele powinni ograniczyć przebywanie w jednym pomieszczeniu (np. pokoju nauczycielskim), jeżeli jest to niemożliwie należy utrzymywać dystans społeczny – minimum 1 m odległości między osobami.
25. Korzystanie z biblioteki szkolnej:
a. w bibliotece szkolnej nie może przebywać jednocześnie więcej niż 2 czytelników – należy ograniczyć do minimum czasu ich przebywania, mogą oni przebywać tylko w pomieszczeniu wejściowym;
b. czytelnicy mogą „zamawiać" książki, które następnie są dla nich przygotowywane o określonej porze przez nauczyciela bibliotekarza;
c. zabrania się z korzystania przez czytelników z księgozbioru podręcznego;
d. oddane książki i inne materiały przechowywane w bibliotece po ich zwrocie przechodzą okres 2 dni kwarantanny;
e. po każdym kontakcie z w/w materiałami nauczyciel bibliotekarz zobowiązany jest przeprowadzić dezynfekcję rąk.
26. Korzystanie z ksera:
a. osoby chcące skserować swoje materiały, muszą je pozostawić na okres 2 dni kwarantanny;
b. osoby obsługujące ksero po wejściu do pomieszczenia mają obowiązek zdezynfekować ręce;
c. zabrania się przebywania osób nieupoważnionych w pomieszczeniu ksero.
27. Higienistka szkolna, ustala z dyrektorem szkoły zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
28. Korzystanie z dystrybutorów wody może odbywać się tylko pod nadzorem wyznaczonego pracownika.
29. Dyrektor szkoły odpowiada za funkcjonowanie powyższej procedury w czasie epidemii.

II. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1. Przy wejściu głównym do szkoły umieszczone są numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kole, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
2. Wyznaczony pracownik obsługi ma obowiązek dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
3. Zarówno uczniowie jak i pracownicy mają obowiązek regularnie myć ręce wodą z mydłem/dezynfekować ręce, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
4. Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. Pracownicy obsługi zostają zobowiązani do wypełniania kart kontroli – załącznik nr 1 procedury.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
8. Zaopatrzyć pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, oraz kontrolować ich noszenie przez pracowników zobowiązanych do ich noszenia.
9. Zużyte maseczki i rękawice jednorazowe należy wrzucać tylko do kosza znajdującego się na korytarzu przy głównym wejściu do szkoły – kosz jest opisany, zabrania się wrzucać do niego inne przedmioty niż w/w.

III. Gastronomia

1. Należy zapewnić korzystanie z dystrybutorów wody przez dzieci pod nadzorem opiekuna.
2. Przy organizacji żywienia (kuchnia) w Szkole , obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej (w czasie przygotowywania posiłków pracownice zobowiązane są do noszenia maseczek – przyłbicy), płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
3. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.

IV. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Uczniowie/pracownicy szkoły - nie powinni w żadnym przypadku przychodzić do szkoły w przypadku zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 (muszą pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem). Uczniowie (ich rodzice/prawni opiekunowie), pracownicy szkoły, członkowie - zobowiązani są poinformować o tym fakcie Dyrektora szkoły.
3. Podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60-tego roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, na ich wniosek wprowadza się zasady mające zminimalizować ryzyko zakażenia:
a. nauczyciele – zwolnienie z dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych;
b. pracownicy administracji – wprowadzenie pracy zdalnej.
4. Sala w SOSW staje się izolatką, dla uczniów/pracowników szkoły u których zaobserwowano objawy chorobowe. Sala zostaje wyposażona w środki ochrony dróg oddechowych i płyn dezynfekujący. Ponadto:
a. pracownicy szkoły obowiązkowo przejdą szkolenie, na którym zostaną poinstruowani o zasadach postępowania w razie zarażenia się koronawirusem oraz zostanie na nim powyższa procedura – szkolenie przeprowadzi dyrektor
b. w przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
c. obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
d. w przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Kole. Należy stworzyć listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
5. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kole, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

V. Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
1. W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązuje powyższa procedura oparta na wytycznych GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
2. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
1. Dyrektor może zawiesić zajęcia grupy klasowej, klas/y lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.
Wariant C – kształcenie zdalne
1. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole.

VI. Zapoznanie z procedurą uczniów
Wychowawcy klas mają obowiązek zapoznać wszystkich uczniów z zapisami powyższej procedury mogącymi dotyczyć ich.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Elżbieta Budzińska