Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-04-29

    Imieniny: Hugona, Piotra

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Długa droga do wolności...

W piątek, 11 listopada, przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. Droga do wolności była długa, przyspieszyła ją kapitulacja Niemiec i zakończenie I wojny światowej. Wtedy to Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich i otrzymał z rąk Rady Regencyjnej misję tworzenia rządu i nowej rzeczywistości w wolnej Polsce.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1938. W czasie II wojny świętowanie było niemożliwe. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez sejm w 1989 r. pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Dzień ten w naszej szkole jest zawsze szczególnie uroczysty. W tym roku uczciliśmy go patriotycznym przedstawieniem ,,Długa droga do wolności’’ przygotowanym przez naszych uczniów i nauczycieli z zespołu wokalno-muzycznego. Opisane powyżej tło historyczne przedstawione zostało na podstawie przeżyć jednej rodziny. Nostalgiczne melodie ze znanych filmów potęgowały uroczysty nastrój. Piękna dekoracja (po raz pierwszy w nowym miejscu!) dopełniła artystycznych wrażeń.

W przedstawieniu wystąpili: Aleksandra Witemberg, Patrycja Bilińska, Radosław Kacprzak, Maciej Kacprzak, Mateusz Imbiorski.

Specjalne podziękowania kierujemy do Zespołu Działań Twórczych za plastyczną oprawę uroczystości oraz do pana Sebastiana Antkiewicza za pomoc i czuwanie nad dźwiękową częścią przedstawienia.

Tekst: Hanna Kapuścińska.