Wycieczka do lasu.

Klasa II i III gimnazjum pod opieką p. A. Potockiej i p. A. Kalety, wybrała się do lasu, aby zobaczyć gatunki rosnących tam drzew, przyjrzeć się z bliska warstwom lasu a przede wszystkim sprawdzić, czy obrodziły w tym roku grzyby. Szukaliśmy ich wytrwale. Udało nam się znaleźć kilka pięknych okazów.

Zabraliśmy ze sobą tylko grzyby jadalne: borowiki, podgrzybki, prawdziwki, kozaki. Te niejadalne: muchomory, krowiaki i mleczaje zostawiliśmy w lesie.

W szkole grzyby zostały przez nas oczyszczone, pokrojone na kawałki i nawleczone na nitkę, teraz się suszą. Dzięki temu będzie można je dłużej przechowywać.

A oto kilka porad dla początkujących grzybiarzy:

-         zbieraj tylko grzyby rurkowe, ponieważ najwięcej trujących jest wśród blaszkowatych,

-         nie zbieraj grzybów starych i zapleśniałych – są niebezpieczna dla zdrowia,

-         jeśli nie masz pewności co do gatunku grzyba lepiej go nie zabieraj,

-         nie niszcz grzybów trujących, one również są potrzebne w lesie,

-         grzyby ścinaj ostrym nożem tuż przy ziemi,

-         zawsze zbieraj grzyby pod opieką osoby dorosłej!!!

Tekst: Karolina Chłosta, Alicja Potocka

Zdjęcia: Alicja Potocka