"Dzień dobry! Chcę założyć konto..."

To temat zajęć, na które opiekunowie SKO zabrali uczniów klasy I-II ZSZ do PKO Banku Polskiego oddział 1 w Kole.

17 maja br., pod opieką opiekunów SKO, uczniowie klasy I-II ZSZ spotkali się w banku z panią Andżeliką Gutowską, aby uczestniczyć w zajęciach "Dzień dobry! Chcę założyć konto..." Najpierw jednak postanowiliśmy zwiedzić budynek i zapoznać się z poszczególnymi stanowiskami oraz strukturą organizacyjną. Była to doskonała okazja do poznania i zobaczenia na czym polega praca w banku. Po krótkiej wycieczce przyszła pora na zaplanowane zajęcia. W specjalnie przygotowanym dla nas pomieszczeniu, które przypominało stanowisko kasowo-doradcze, pani Andżelika wcieliła się w rolę doradcy klienta. Z kolei nasi podopieczni występując w charakterze klientów indywidualnych lub dobierając się w pary - rodzic i dziecko, mieli za zadanie wybrać podczas wizyty w banku konto idealnie dopasowane do swojego wieku i potrzeb. Pani Andżelika wysłuchując potrzeb swoich klientów zapoznawała ich z ofertą kont osobistych dla dzieci i młodzieży do 18 lat oraz dla osób pełnoletnich. Omówiła jak wygląda otwarcie rachunku, jakie dokumenty trzeba posiadać, jak odbywa się wpłata i wypłata środków, czym jest limit płatności, debet, kiedy warto przekształcić konto oraz jakie są sposoby i możliwości płatności z konta - karty płatnicze, naklejki i gadżety zbliżeniowe. Szczegółowo zapoznała uczestników zajęć z bankowością internetową. Po wysłuchaniu wszystkich informacji nasi podopieczni wybierali ofertę, która spełniała ich oczekiwania. Dużym zainteresowaniem spotkała się informacja o możliwości dokonywania płatności mobilnych z użyciem smartfonów. Pani Andżelika pokazała jak wygląda płatność za pomocą kodu BLIK i zbliżeniowo telefonem.

Dzisiejsza wizyta w banku pozwoliła naszym podopiecznym "zmierzyć się" z sytuacją, z którą w przyszłości na pewno się spotkają. Bowiem wybór odpowiedniego konta dla siebie i swoich dzieci jest ważnym elementem racjonalnego gospodarowania finansami osobistymi i rodzinnymi.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Sójecki.