Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja

62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

tel. 63 2720457

sosw.kolo1@wp.pl

 

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

  • Kartka z kalendarza

  • Kontakt

    62-600 Koło; ul. Kolejowa 15

    tel. 63 2720457,

    sosw.kolo1@wp.pl

Sylwetki osób wyróżnionych Gwiazdą SZERYF PRAW DZIECKA

W roku 2014 roku przypada 25 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka


Szeryf Praw Dziecka




sierż. szt. Anna Drynkowska i sierż. szt. Daniel Boła są asystentami Zespół ds. Nieletnich i Patologii  wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole oraz członkami Powiatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania  Dopalaczom. Prowadzą działania profilaktyczne i prewencyjne oraz opiekuńczo – wychowawcze. Ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym  w Kole współpracują od 2008r. Współrealizują przedsięwzięcia i projekty mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i rodzinnej. W roku szkolnym 2012/2013 współrealizowali z placówką projekt „Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń’ , działają na rzecz poprawy świadomości i odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży. W czasie spotkań z uczniami  prowadzą warsztaty umiejętności zachowań asertywnych w sytuacjach zagrożenia.


Ks. Kanonik Józef Wronkiewicz jest proboszczem parafii Rzymskokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Od wielu lat podejmuje działania na rzecz dzieci, które są zagrożone wykluczeniem społecznym ze względu na ubóstwo. Organizuje w parafii zbiórki pieniężne na dofinansowanie obiadów dla dzieci z terenu miasta. Organizuje zbiórki artykułów żywnościowych na paczki dla tych rodzin, dofinansowuje szkolne wycieczki. Współorganizuje na terenie parafii akcję „Serduszko”, w czasie której organizowane są dla dzieci paczki pod choinkę. W swych codziennych działaniach walczy o poprawę losu dzieci z niepełnosprawnością . Wychodząc naprzeciw trudnościom osób niepełnosprawnych zorganizował zbiórki  charytatywne, z których dochód przeznaczył na  operację i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Dba o poprawę bezpieczeństwa dzieci organizując co roku w ramach rekolekcji spotkania z policjantami. Prowadzi na rzecz dzieci inicjatywy związane z bezpiecznym dzieciństwem oraz umocnieniem więzi rodzinnych (oaza Rodzin – Domowy Kościół, Klub AA). Wspólnie z organizacjami społecznymi i instytucjami bierze udział w organizacji lokalnych imprez i rozgrywek w piłkę siatkową i halową.


Sylwia Pokrywczyńska – współpracuje z placówką od 2010 roku, podejmuje kompleksowe działania dbając o godne dzieciństwo dzieci i młodzieży. Organizuje różnorodne akcje wspierające uczniów,  stwarza szansę na zaspokojenie  zarówno ich podstawowych potrzeb jak i  wszechstronnego rozwoju. W 1999 roku założyła Klub Młodzieżowy Honorowych Dawców Krwi PCK, regularnie  organizuje akcje honorowego oddawania krwi dla pełnoletniej młodzieży z Koła i Powiatu Kolskiego, pozyskuje również potencjalnych dawców szpiku kostnego. Jest założycielką i opiekunką artystyczną chóru "Kantata", dzięki koncertom charytatywnym pozyskuje fundusze na dożywianie dzieci w szkołach, na sprzęt rehabilitacyjny i wyjazdy dzieci do teatru. Jako założycielka i przewodnicząca Parafialnego Koła Charytatywnego w kolskiej farze organizuje zbiórki pieniędzy po mszach świętych, a pozyskane środki przekazywane są na opłacenie obiadów dla dzieci z kolskich szkół lub zakup podręczników. W ramach działalności Szkolnego Koła PCK koordynuje w liceum akcje statutowe PCK : "Wyprawka dla Żaka”- pozyskiwanie przyborów szkolnych, Walka z Głodem - środki na obiady dla biednych dzieci, Czerwonokrzyska Gwiazdka oraz Wielkanoc z PCK -produkty spożywcze dla biednych wielodzietnych rodzin, Gorączka Złota - fundusze na letni wypoczynek dla biednych dzieci.


Zofia Rowecka – współpracuje z placówką od 2000 roku, podejmuje kompleksowe działania dbając o godne dzieciństwo dzieci i młodzieży. Organizuje różnorodne akcje wspierające uczniów,  stwarza szansę na zaspokojenie  zarówno ich podstawowych potrzeb jak i  wszechstronnego rozwoju . Jest kierownikiem biura Oddziału Rejonowego PCK w Kole, koordynuje powiatowe akcje charytatywne wpisane w czerwonokrzyski kalendarz "Wyprawka dla Żaka -pozyskiwanie przyborów szkolnych, Walka z Głodem - środki na obiady dla biednych dzieci, Czerwonokrzyska Gwiazdka oraz Wielkanoc z PCK -produkty spożywcze dla biednych wielodzietnych rodzin, Gorączka Złota - fundusze na letni wypoczynek dla biednych dzieci. Współpracuje z chórem "Kantata" z LO. Uczy dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy. Współorganizuje akcje honorowego oddawania krwi.


Beata Miłowska  - pedagog szkolny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym,  od 2000 roku systematycznie zajmuje się problematyką praw dziecka, uwrażliwiając  na  potrzeby uczniów niepełnosprawnych środowisko lokalne, które pozyskała   do stałej współpracy. Cyklicznie realizuje zajęcia integracyjne, organizuje spotkania i warsztaty z młodzieżą z kolskich szkół ponadgimnazjalnych (LO, ZSEA, ZST),  organizuje coroczne zbiórki żywności i słodyczy  z okazji świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, pod hasłem „Podziel się” oraz „Zostań moim Mikołajem”, systematyczne organizuje pomoc dla uczniów SOSW znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej we współpracy z Rejonowym Oddziałem PCK oraz Parafialnym Kołem Charytatywnym przy Kościele Św. Krzyża w Kole  (zbiórki odzieży , zabawek, książek, przyborów szkolnych). Pomaga rodzinom uczniów niepełnosprawnych w pozyskiwaniu środków na rehabilitację ( rejestracja  uczniów w Fundacji „Jaś i Małgosia” w celu pozyskiwania 1% , zbiórka środków na rehabilitację). Poza tym pozyskuje środki na coroczne wyjazdy uczniów do teatru i na wycieczki szkolne, pozyskuje sponsorów i przyjaciół szkoły, zdobywając środki na doposażenie gabinetów specjalistycznych, w których odbywają się zajęcia z uczniami. Realizuje autorskie przedsięwzięcia i projekty,  promujące prawa dziecka oraz postawy społecznej akceptacji osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. Realizowała między innymi:


-Projekt „Żyj czysto i bezpiecznie”, który polegał na udziale uczniów w warsztatach, wspólnej zabawie, konkursach i quizach prowadzonych z udziałem pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz PCK.


-Projekt „ Dzieciństwo bez przemocy”, - realizowany w 2001 r. Obejmował cykl zajęć edukacyjnych dla nauczycieli, uczniów, rodziców, tworzenie Klasowych Kodeksów Zasad Przeciwko Przemocy, Szkolnego Kodeksu Zasad Przeciwko Przemocy, konkurs na list do rodziców – „Mamo, tato potrzebuję waszej miłości i akceptacji”, konkurs „ Czyste serce”, „ Wsparcie na starcie”, opracowanie wraz z wychowankami Katalogu Akceptowanych Kar, organizację Dnia Dziecka pod hasłem „ Przemocy – Stop!” oraz uruchomienie „ Bezpiecznej Skrzynki”.  


-Projekt „ Inny nie znaczy gorszy – uczymy się tolerancji” – realizowany w 2002 r. Przedsięwzięcie polegało na prowadzeniu cyklu wspólnych zajęć profilaktycznych dla wychowanków Ośrodka i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole. W czasie zajęć uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaprezentowali inscenizację „Złość” oraz w czasie warsztatów wraz z kolegami uczyli się jak sobie z nią radzić.  

                                                                                                                                             -Projekt „Żyć godnie” realizowany w 2009 r. związany był z 20 rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Polegał na przeprowadzeniu warsztatów dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych, konkursów tematycznych, wykonaniu gazetek tematycznych ,przeprowadzeniu prezentacji multimedialnej „Wokół Praw Dziecka” oraz przygotowaniu inscenizacji „ Mikołaj i prawa dziecka”.     

                                                                                                                                                                              -  „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”– projekt edukacyjny promujący bezpieczeństwo ucznia.

Oprócz projektów podejmuje także działania związane z integracją dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z dziećmi  i młodzieżą ze szkół masowych, przeprowadziła w Miejskim Domu Kultury na prośbę kierownika Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie prezentację multimedialną „Wokół Praw Dziecka” dla dzieci i młodzieży ze szkół miejskich.  Dzięki podejmowanym działaniom uczniowie Ośrodka na stałe zostali włączeni do udziału w imprezach miejskich. Do najważniejszych z nich należą: coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka organizowane przez Przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Kole, Dziecinada -organizowana przez młodzież i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego,   Międzyszkolny Konkurs Teatralny – organizowany przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie oraz Miejski Dom Kultury- przygotowanie w roku 2007 przez uczniów SOSW montażu słowno muzycznego „Jesteś Dzieckiem Wszechświata” oraz zaprezentowanie go w Miejskim Domu Kultury zdobyło uznanie i wyróżnienie. Dwoje uczniów w 2008 r. zdobyło III miejsce w miejskim konkursie plastycznym : „Człowiek Człowiekowi Wilkiem, a może Człowiek Człowiekowi Człowiekiem” oraz specjalne wyróżnienia w 2009 r. w miejskim konkursie plastycznym na „Plakat promujący prawa dziecka” i konkursie literackim na „List otwarty do dorosłych w sprawie obrony praw dzieci”.

Za długoletnią i systematyczną  współpracę oraz prowadzoną działalność pedagog otrzymała podziękowania i list gratulacyjny od Pełnomocnika Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, Prezesa Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Kole oraz od Komendanta Powiatowego Policji  w Kole.