Jak powstają ilustracje do książek?

07 maja 2018 r. nasi uczniowie z klasy I- III Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami – Agnieszką Sójecką i Hanną Krysiak brali udział w spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci – Marianną Oklejak.

Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Podczas spotkania wychowankowie poszerzyli swoje wiadomości na temat tradycji świątecznych i obrzędów ludowych, obejrzeli książki  zilustrowane przez zaproszonego gościa ( m.in. z seri  „Basia…”, „Siedmiu wspaniałych”, „ Cuda wianki”, „Cuda niewidy” ). Po tym wstępie uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których bawiąc się kolorami wykonali wspaniały barwny dywan.  Ilustratorka pokazała jak narysować różne symetryczne przedmioty, jak wyciąć szablon stanowiący negatyw – pozytyw ilustracji, jak należy mieszać kolory, jakie są zależności kolorystyczne. Uczniowie spędzili miło czas. Na zakończenie spotkania pani Oklejak dokonała wpisu do książki przez siebie zilustrowanej. Książka pt. „Siedmiu wspaniałych” autorstwa Roksany –Jędrzejewskiej – Wróbel   z dedykacją dla uczniów SOSW w Kole już wkrótce trafi do rąk czytelników. Darczyńcami książki są opiekunowie Szkolnej Kasy Oszczędności – Agnieszka i Krzysztof Sójeccy.

W tym samym dniu  miało miejsce spotkanie z pisarzem dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Nie braliśmy w nim udziału. Jednakże opiekunowie SKO pozyskali do biblioteki szkolnej książkę  zatytułowaną  „ Fochy Fortuny czyli Kuba i Buba w gąszczu słów” z dedykacją pisarza  dla naszych wychowanków.  Ta książka również wkrótce trafi na półki naszej biblioteki

Miłej lektury życzą darczyńcy!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Sójecka.