Harcerze i Wolontariusze Pamiętają!

„Być Polakiem  - to znaczyło

Nie tylko marzyć  o wolnej Polsce,

Ale walczyć o nią, a często i oddać życie.

I szli żołnierze na śmierć dla nas,

Byśmy mieli dziś wolny kraj”.

W dniu 15 maja, w naszej szkole odbyło się spotkanie patriotyczne, związane z obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości pod Hasłem: Harcerze i Wolontariusze Pamiętają!.

Z zaproszonych gości byli przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Kole oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole, wraz z nauczycielami panią Agnieszką Lubczyńską i panią Renatę Krauze-Witkowską, którzy przepięknym i pełnym charyzmy programem słowno – muzycznym wprowadzili nas w klimat tamtych dni.

W czasie wojny Harcerze i Wolontariusze organizowali się do pomocy w służbie wojennej na wszystkich frontach w kraju, a później na całym świecie. Pomoc ta działała na wielu kierunkach – praca pomocnicza, sanitarna, łącznościowa, gospodarcza, pomoc żołnierzom, dzieciom, więźniom.

W trudnych warunkach wojennych harcerze i wolontariusze, gdziekolwiek się znajdowali, organizowali nowe jednostki i stali do służby Polsce. W więzieniach i obozach koncentracyjnych zginęło wiele harcerek i harcerzy ale duch harcerski nie załamuje się. Po tych słowach została odczytana Modlitwa Harcerzy „Szarych Szeregów”.

Dziękuję koleżankom Joannie Kacprzak i Annie Hann za przygotowanie pięknej patriotycznej dekoracji a Sebastianowi Antkiewiczowi za techniczne przygotowanie sprzętu nagłaśniającego.

Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękuje: Marioli Mroczkowskiej, Hannie Kapuścińskiej, Ewelinie Kuśmirek.

Tekst: Krystyna Ciesielska

Zdjęcia: Ewelina Kuśmirek, Monika Ledzion