Terapia ręki

"Na drodze rozwoju dziecka pojawiają się czasem różne trudności, które sprawiają że droga do podjęcia w pełni samodzielnego życia staje się bardzo trudna, a nierzadko niemożliwa. Najważniejsze wówczas jest to, aby jak najszybciej dostrzec pojawiające się trudności, gdyż im wcześniej zostanie podjęta profesjonalna interwencja tym większe są szanse na wyrównanie pojawiających się deficytów.”

Ukończone szkolenia:

1. Terapia ręki I stopień- funkcjonalne podejście do małej motoryki.
  2. Terapia ręki II stopień-szkolenie uzupełniające dotyczące pracy z dziećmi z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.

Terapia Ręki ma na celu usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak również dostarczania wrażeń dotykowych i poznawania dzięki nim różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Ale przede wszystkim służy do osiągnięcia samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego.

CEL TERAPII RĘKI;

• wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk,
  • poprawę umiejętności chwytu,
  • wyuczenie zdolności skupienia uwagi, patrzenia,
  • wzmacnianie koncentracji,
  • poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • przekraczanie linii środka ciała.

TERAPIA RĘKI PRZEZNACZONA JEST DLA DZIECI:

1. niechętnie podejmujących czynności manualne,
  2. mających problem z nauką czynności samoobsługi codziennej,
  3. mających wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej,
  4. mających problem z koordynacją obu rąk podczas czynności manipulacyjnych,
  5. wykonujących czynności wymagające dużej precyzji zbyt wolno lub za szybko i niedbale,
  6. dostarczającym sobie dodatkowych doznań proprioceptywnych i domagają się zdecydowanego i mocnego ucisku dłoni.