Nasz projekt zyskał uznanie jury konkursu grantowego „TO(działa)MY!”

Od bieżącego roku szkolnego na terenie naszej szkoły realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjno – społeczny „TO(działa)MY!”.

Organizatorami projektu „TO(działa)MY!” jest Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz Fundacja Santander Bank Polska S.A.

Celem projektu „TO(działa)MY!” jest:

a)     budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z ekologią, zdrowiem i edukacją,

b)    kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży,

c)     zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby swojego najbliższego otoczenia,

d)    wsparcie placówek w postaci przekazania darowizn na realizację wybranego projektu.

Projekt składa się z dwóch części: obowiązkowej i dodatkowej.

W części obowiązkowej (Projekt edukacyjny) uczniowie w grupach zadaniowych  realizują dowolny projekt z trzech zadanych obszarów:

- ekologia i ochrona środowiska (osoby odpowiedzialne: S. Antkiewicz, K. Sójecki)

- zdrowie i sport (K. Ciesielska, M. Kolasa, M. Mroczkowska)

- edukacja i kultura (A. Bagińska, M. Bałdyka, A. Potocka)

W części dodatkowej (Konkurs grantowy) można było przygotować dowolny projekt do realizacji z trzech zadanych obszarów i aplikować o grant w wysokości 2 000 złotych do Fundacji Santander Bank Polska. Nasza szkoła skorzystała z tej możliwości i złożyła wniosek na projekt pt. „Łąka sensoryczna dla zabawy i edukacji”. Wniosek został opracowany przez panią Alicję Potocką, Marzenę Bagińską, Joannę Bałdykę oraz pana Sebastiana Antkiewicza.

Spośród wniosków zgłoszonych z całej Polski Komisja Konkursowa wybrała 30 najlepszych, wśród nich znalazła się nasza placówka !!!

W ramach projektu uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami i wolontariuszami stworzą "Łąkę sensoryczną dla edukacji i zabawy", na której posadzą pachnące kwiaty, szumiące trawy, kolorowe krzewy. Zbudują wielofakturową ścieżkę oraz domki dla owadów i karmniki dla ptaków. Postawimy również budkę czytelniczą, w której umieścimy ciekawostki o owadach, ptakach, zjawiskach przyrodniczych. Wykonane przez uczniów drewniane dzwoneczki będą wydawać dźwięki podczas wiatru. Powstanie tablica do zabaw manualnych wykonana przez uczniów szkoły zawodowej dla naszych maluchów. "Łąka sensoryczna" będzie dla uczniów miejscem wytchnienia, zabawy ale przede wszystkim edukacji i terapii. To miejsce pobudzi wrażenia, wyobraźnię ruchową oraz kreatywność dzieci poprzez bodźce, które dostarcza naturalne środowisko. Dzięki realizacji projektu dzieci nauczą się współpracy, planowania i podejmowania działań na rzecz dobra szkoły, jak również rozwiną  świadomość ekologiczną.

Pracy będzie mnóstwo, dlatego zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy przy realizacji "Łąki sensorycznej dla edukacji i zabawy"!!!

Pierwszym etapem projektu jest konkurs plastyczny dla  przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych klas I-VI oraz  wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Zadaniem konkursowym jest narysowanie projektu najbardziej bajkowego, wymarzonego, kolorowego i pachnącego placu zabaw. Regulamin konkursu zostanie wkrótce zamieszczony na stronie szkoły. Osobami odpowiedzialnymi za ten etap są panie: Aneta Brdyś, Monika Ledzion, Mirela Kokocińska.

Odbyło się też pierwsze spotkanie nauczycieli z panią dyrektor Elżbietą Budzińską w celu wybrania najlepszego miejsca na powstanie łąki.

Tekst: Alicja Potocka

Strona projektu na FB: https://www.facebook.com/%C5%81%C4%85ka-sensoryczna-dla-zabawy-i-edukacji-108731797973369