Masz Głos

Stowarzyszenie „Przyjaciele Św. Mikołaja” działające na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole bierze udział w ogólnopolskiej akcji Masz Głos.

Akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje się wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki.

W ramach akcji stowarzyszenie zorganizowało spotkanie, które odbyło się 4 kwietnia w Specjalnym Ośrodku szkolno-Wychowawczym w Kole. Kluczowym celem wydarzenia było budowanie relacji pomiędzy rodzicami a instytucjami i organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny.

Rodzice budowali relacje wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, warsztatami terapii zajęciowej z Koła i Kłodawy, spółdzielnią socjalną, placówkami kształcenia specjalnego, radnym powiatowym.

Było bardzo dużo emocji, wzruszeń i osobistych wyznań. Rodzice dzielili się swoimi troskami, uwagami, pomysłami.

Sformułowano wnioski, które zostaną opracowane i rozesłane do instytucji uczestniczących w spotkaniu oraz władz lokalnych.

Organizatorzy spotkania, Stowarzyszenie „Przyjaciół Świętego Mikołaja” zadbało o trzy złote zasady budowania relacji:

Zasada 1 – Spraw, by druga strona czuła się komfortowo. Członkowie stowarzyszenia upiekli domowe ciasto, na uczestników czekała również gorąca kawa i herbata.

Zasada 2 – Pokaż, że druga strona jest dla Ciebie ważna. Organizatorom bardzo zależało na opiniach i uwagach rodziców. Każdy chętny mógł się wypowiedzieć na forum do mikrofonu, a wszystkie wnioski zostały skrupulatnie spisane.

Zasada 3 – Podobieństwa się przyciągają. Stowarzyszenie „Przyjaciół Św. Mikołaja” jest  przekonani, że wszystkich uczestników spotkania łączy jedna bardzo ważna sprawa:  dobro dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ich zdrowie, rozwój i przyszłość.

Uczestnicy spotkania zgodnie chwalili inicjatywę i sposób jej realizacji - forma Kawiarenki Obywatelskiej.

Organizatorzy bardzo dziękują uczestnikom za aktywny udział, zwłaszcza rodzicom za szczere i osobiste wypowiedzi.

W toku dyskusji wypracowano następujące wnioski:

1. Łatwiejszy dostęp dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
  2. Utworzenie grupy wsparcia dla rodziców.
  3. Objęcie pomocą psychologiczną, pedagogiczną i prawną rodziców ze strony instytucji i organizacji.
  4. Dostosowanie godzin pracy urzędów i instytucji do potrzeb rodziców pracujących.
  5. W przypadku dziecka lub osoby dorosłej posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydanego na stałe – zniesienie konieczności osobistego stawiennictwa na posiedzeniu Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
  6. W przypadku hospitalizacji rodzica samotnie wychowującego dziecko z niepełnosprawnością możliwość zapewnienia opieki przyszpitalnej także dla dziecka.
  7. Starość dzieci – 1% ( tworzenie Domów Pomocy Społecznej dla dzieci dorosłych).
  8. Możliwość wydłużenia okresu nauki w placówkach dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
  9. Zorganizowanie spotkania z dietetykiem.
  10. Zniesienie ograniczeń czasowych na dofinansowanie sprzętu ortopedycznego, który często ulega uszkodzeniu jeszcze przed terminem na kolejne dofinansowanie.

Cały protokół ze spotkania poniżej w "pliki do pobrania".

Tekst i zdjęcia: Aneta Brdyś.

Protokół i wnioski: Krzysztof Sójecki.